Ghost: papež trochu jinak

Mají masky, papeže, a tajemno! Nádech satanismu a okultismu tuhle kapelu provází už od jejich vzniku před sedmi lety. Právě teď se švédští Ghost řítí na turné s albem Meliora.
Počátky heavy/doom/gothicmetalových Ghost se datují do roku 2008. Ústřední postavou celé sestavy je papa Emeritus, jejich vlastní verze satanistického kazatele, který zárovenň zastává funkci maskota kapely. Papa Emeritus se s každým albem vrací ve své nové podobě, s vinylovou maskou na tváři a je vybírán složitými rituály z vlastní konkláve. První deskou Opus Eponymus z roku 2008 provázel Papa Emeritus, který reprezentoval perverznost církve a vystupoval jako strašidlený přízrak. Papa Emeritus II. spojený s deskou Infestissumam z roku 2013 v sobě skrýval korupci a nečisté praktiky církve, měl velmi uhlazené vystupování, knír a vinterview hovořil italsky. Papa Emeritus III. je na scéně teprve krátce, údajně jde o bratra Emerita II. Každý ze zpěváků se liší i kostýmem, který je však vždy stylizován do církevního stylu, nechybí papežská mitra a roucho. Pokud se vám zdá, že všichni Papové mají stejný hlas, Ghost pro vás mají přesné vyjádření: Jsou tu tři jiné postavy nazývané Papa Emeritus. Každá je mladší než ten předchozí, i když všichni okolo věří, že je to ten samý člověk.

papa emeritus III z kapely Ghost

papa emeritus III z kapely Ghost

Zbylí členové kapely jsou nazýváni Nameless Ghouls a jsou rzděleni podle základních elemntů – ohně, vody, větru, země a aetheru. Znak svého elementu mají na kostýmech. stejně jako u Papy nikdo nezná jejich pravou identitu, tak se nedá odhandnou, jestli během 7 letého působení kapely proběhly nějaké personální změny. Při jednom interview se sólový kytarista přořekl, že s nimi jeden čas hrál i Dave Grohl, převlečený za kytaristu. Alpha, ohnivý Ghoul a sólový kytarista v jedné osobě, tvoří společně s Omegou, rytmickým kytaristou a ghoulem eatheru, dvojici členů, která nejčastěji poskytuje novinářům rozhovory. Nicméně absence osobních informací o členech kapely dává velký prostor k všemožným terim a dohadům. Všechny písně jsou kreditovány tajemnému Ghoul Writterovi. Švédská asociace pro práva hudebníků spekulovala o tom, že tímto tajemným skladatelem je Tobias Forge a že by dokonce mohl být i Papou. Kabela krátce na to oznámila, že žádné dohady o identitě členů nebude komentovat.

Jakožto kapela se satanicstckou vizáží ěli Ghost ve spojených státech velký problémy. Hned první problém nastal s jejich názvem, který mělo za oceánem jako obchodní značku zaregistrováno hned několik firem i kapel. Proto na ghotst můžete narazit ve variantě ghost bc – takto kapela vyřešila vydávání cd a dalších produktů za oceánem. Potíže nastaly is se samotnou výrobou druhé nahrávky „Infestissumam“, což vedlo ke zpoždění jejího vydání. Rádia odmítala nasadit skupinu od ratcí a katolická církev dkonoce bojovala o stažení hamburgeru pojmenovaného po kapele z restaureace Kumas Corner v Chicago. Letos na podzim se Ghost chystají do USA na velké turné nazvané Back to The Future. S jakou náručí je Amerika příjjme, poznáme během několika měsíců.