Rock a jeho členění

Rock vznikl v 50. – 60. letech, je to žánr populární hudby. To znamená, že v sobě ukrývá všechny styly hudby s výjimkou umělecké a klasické hudby. Pochází z v rock´n´rollu, rhythm, country a blues. Nejčastěji se používají elektrická kytara, baskytara, bicí nástroje a klávesové nástroje a od konce 60. let i syntezátor. (elektronický hudební nástroj, mohou být analogové či digitální). Rock se spojil s folkem a vznikl folk rock (využívá elektrické kytary, klávesy) s blues blues rock (kombinace blues a rocku) a rock s jazzem vznikl jazz fusion (spojuje prvky Jazz s ostatními styly).

Rock se začal větvit i na další podžánry jako soft rockglam rockheavy metalhard rockprogresivní rock a punk rock. Rockové kapely se skládají z kytaristy (hrajícího na elektrickou kytaru), hlavního zpěváka, basáka a bubeníka. Některé kapely tvoří třeba jen duo či trio. Jeden z mých oblíbených stylů, Vám teď popíšu.

 Je to Punk rock, a vznikl v 70. letech ve Spojených státech, Spojeném království a Austrálii. Zakladatelem jsou Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Tvoří rychlou, tvrdou hudbu, většinou krátkými písněmi a často politickými texty. V České republice bylo založeno spousty kapel za období komunismu. Punk za komunismu patřil k zakázaným stylům. Mezi nejznámější patří Citrón, Tři Sestry a Visací zámek, Houba.

Mezi neznámější punkové kapely ve světě patří The Offspring, Green Day, Nirvana, Led Zepellin a další. Punk má i ženské kapely a to např. The Gymslips, Dum Dum Girls.