Když člověk vyrůstá na rocku

Od malička jsem seděl se svým tátou každou neděli doma a po obědě jsme si na gramofonu pouštěli gramofonové desky, klidně i celé odpoledne. Miloval jsem pozorovat tátu, jak si pobrukuje, vzpomíná a užívá si tu pohodu. Chtěl bych Vás do toho, taky vtáhnout, ať víte o kom je řeč.

Nejvíce jsme spolu poslouchali Elvise Presleyho, celým jménem Elvis Aaron Presley, narozeného 8.ledna1935 v Tupelo, Misissippi. Pocházel z velmi chudých poměrů a chtěl být prý elektrikářem. Byl americký zpěvák i herec. Prodal na 600 milionu desek za svého života. Uměl výborně hrát na kytaru a piano. Byl přezdívaný Král rock ‚n‘ rollu“. Zemřel v pouhých 46 letech. Kdy jeho kariéru překazil jeho styl života, a tím byly drogy. Proslavila ho jeho nejznámější skladba It’s Now Or Never z roku 1960.

 Dalším našim oblíbeným zpěvákem byl pan Ray Charles, rodným jménem Ray Charles Robinson. Měl nezapomenutelný hlas. Narodil se 23.10.1930 a zemřel 10.4.2004. Byl také klavírista a skladatel. Na klavír pozvolna začal hrát už ve 3 letech, od jednoho majitele jídelny, který ho učil. V předškolním věku Ray oslepl a tak začal chodit do školy pro slepé a hluché. Postupem času se naučil číst v Braillově písmu. Byl o něm natočen i film Ray. Mezi jeho nejznámější písně patřila„Hit the Road Jack“. Od roku 1981 má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Nejvíce mě ale okouzlila jak jinak než žena svým nádherným chraplavým hlasem Tina Turner, vlastním jménem Anna Mae Bullock. Narozená 26.11.1935 v Tennessee. Je švýcarská rocková zpěvačka pocházející z USA. Jako malá zpívala v kostelech, Gospel. Je majitelkou nejkrásnějších nohou na světě. Roku 1985, obdržela čtyři ceny Grammy. Tina v roce 1995 nazpívala skladbu k filmu s Jamesem Bondem, Golden Eye. Nyní žije se svým dlouholetým přítelem ve Švýcarsku.

Dalším na koho bych nechtěl zapomenout poukázat je Stevie Wonder (jako Stevland Hardaway Judkins), narozený 13. května 1950, v Michiganu. Od narození je nevidomý a svou první pracovní smlouvu podepsal už ve svých 12 letech.  Spolupracoval s hudebníky, jako je Elton JohnPaul McCartneyThe Rolling Stones a dalšími.

Sir James Paul McCartneyn narodil se 18. června 1942 Liverpool, je anglický zpěvák se nezaměnitelným hlasem. Je skladatel, malíř, hudebník a producent. Proslavil se jako člen skupiny Beatles, které vznikly v roce 1960. Hraje na na kytaru, baskytaru, klávesy a bicí. Jeho nejznámější písně,„Yesterday“ a „Blackbird“. Věnuje se i charitativním záležitostem s tématy jako jsou práva zvířat, chudoba a jiné. Patří mezi nejbohatší hudebníky na světě. Je jedním z nejúspěšnějších skladatelů všech dob. Dostal řadu ocenění od ceny Grammy za celoživotní dílo (1990) ,až po Rock and Roll Hall of Fame (1999) atd. V roce 2004 a 2016 koncertoval v Praze, naposledy v 02 Aréně. V roce 2018 vydal další album Egypt Station.